تفاوت قابلمه چدن و گرانیت در چیست؟ از ضروری ‌ترین وسایل آشپزخانه و ظروفی که به هنگام پخت و پز و آشپزی مورد استفاده قرار می‌ گیرند، می‌ توان به قابلمه ‌ها اشاره کرد که از جنس‌ های مختلف ساخته می ‌شوند. متداول ‌ترین نوع قابلمه‌ ها از جنس چدن و گرانیت ساخته می ‌شوند و می ‌توانند به سبب قابلیت‌ هایی که دارند، از مقاومت و دوام بالایی برخوردار باشند. قابلمه‌ های جنس چدن و گرانیت در ابعاد مختلف و برای کاربردهای متنوع مورد استفاده قرار می ‌گیرند. قدمت تولید قابلمه‌ های چدنی و سابقه استفاده از آن‌ ها طولانی‌ تر از قابلمه‌ های گرانیتی است و این قابلمه‌ ها به سبب دوام و کیفیت بالا همچنان خریداران و مصرف کنندگان خود را دارند. اما قابلمه ‌های گرانیتی به دلیل تنوع در رنگ و طرح در سال‌ های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌ اند. در ادامه این مقاله قابلمه‌ های چدنی و گرانیتی را با هم مقایسه می‌ کنیم و تفاوت‌هایی که میان این دو نوع قابلمه وجود دارد را عنوان خواهیم نمود.

با بررسی خصوصیات و ویژگی‌ های هر یک از این دو نوع قابلمه، قابلمه ‌های جنس چدنی و گرانیتی را مقایسه می ‌کنیم.

ویژگی‌ های قابلمه گرانیتی

پوشش سنگی قابلمه‌ های گرانیتی پخت و پز غذا در این نوع ظروف را آسان ‌تر کرده و باعث می ‌شود برای سرخ کردن خوراک‌ های مختلف، به روغن کمتری نیاز باشد و همین موضوع سلامت مواد غذایی را افزایش خواهد داد و جزء مزایای استفاده از قابلمه ‌های گرانیتی محسوب می ‌شود.

ویژگی‌ های خاص قابلمه ‌های گرانیتی آن ‌ها را به محصولاتی مدرن و باکیفیت تبدیل کرده است که می ‌توانند برای انواع غذا گزینه ‌ای مناسب به شمار آمده و سهولت آشپزی را افزایش دهند.

قابلمه گرانیتی گرچه شباهت ‌ها و نقاط اشتراکی با قابلمه ‌ سرامیکی دارد، اما در آن ‌ها مانند بسیاری از قابلمه‌ های چدنی از ترکیبات تفلون هم استفاده شده تا این ترکیبات مانع از چسبندگی غذا به کف قابلمه شود.

ویژگی‌ های قابلمه گرانیتی

ویژگی ‌های قابلمه چدنی

آلیاژ به کار رفته در قابلمه‌ های چدنی از کربن و آهن به صورت نامساوی بهره دارد و این ترکیبات مزایای زیادی را برای این نوع قابلمه‌ ها به ارمغان آورده است.

این نوع قابلمه‌ ها معمولا پوششی از جنس تفلون داشته و وزن سنگینی دارند.

به منظور افزایش کیفیت در قابلمه ‌های چدنی دسته آن‌ ها را به صورت یکپارچه تولید می‌ کنند.

قابلمه ‌های چدنی اصل از قیمت بالایی برخوردار بوده و دوام و مقاومت آن ‌ها در برابر حرارت و آسیب‌ های گوناگون زیاد است.

تفاوت قابلمه چدن و گرانیت از لحاظ ساختارقابلمه چدن و گرانیت چه تفاوتی با هم دارند؟

در قابلمه‌ های گرانیتی از آلومینیوم استفاده شده است که با رسانندگی گرمایی بالا، قابلیت این نوع قابلمه‌ ها را برای ایجاد حرارت سریع افزایش می ‌دهند. هسته آلومینیومی به کار رفته در این نوع قابلمه‌ ها به واسطه شیشه‌ ای مخصوص کاور شده است. اما قابلمه‌ های چدنی به جای آلومینیوم معمولا از آلیاژهای آهن ساخته می ‌شوند. لعاب یا روکش قابلمه‌ های چدنی که این آلیاژ آهن را پوشش می ‌دهد، غالبا از جنس تفلون است که ضمن ایجاد مقاومت بالا در قابلمه‌ ها دوام آن‌ ها در برابر حرارت را افزایش می دهد.

باید توجه داشت که قابلمه‌ های گرانیتی به سبب برخورداری از روکش و لعابی شیشه ‌ای دچار زنگ زدگی نشده و در معرض اکسید شدن قرار نمی ‌گیرند، اما آن دسته از قابلمه‌های چدن که روکش ندارند با گذر زمان تحت تاثیر فرایند اکسیداسیون قرار گرفته و به مرور زنگ می‌ زنند.

این دو نوع قابلمه از نظر وزن نیز با هم متفاوت هستند؛ بر خلاف قابلمه‌ ها و ظروف گرانیتی که وزن سبکی دارند و به راحتی جابجا می ‌شوند، قابلمه‌ های چدنی سنگین هستند و حمل و نقل آن‌ ها به نسبت نوع گرانیتی سخت‌ تر است.

طراحی و مدل قابلمه ‌های نوع گرانیتی جدیدتر و مدرن ‌تر از نوع چدنی است و به همین سبب استقبال برای خرید این قابلمه‌ ها در بازار افزایش بیشتری دارد.

رسانایی بالای فلز آلومینیوم به کار رفته در قابلمه‌ های گرانیتی سبب شده است که این قابلمه ‌ها زودتر حرارت ببینند. اما در مورد قابلمه‌ های چدنی باید اشاره کرد که فلز به کار رفته در ساخت این قابلمه‌ ها رسانایی کمتری داشته و دیرتر گرم می‌ شوند؛ در مقابل سرد شدن قابلمه‌ های چدنی نیز مدت زمان بیشتری به طول خواهد انجامید.

به لحاظ قیمت و هزینه‌ های خرید، قابلمه‌ های گرانیتی نسبت به قابلمه ‌های چدنی مناسب ‌تر و ارزان‌ تر هستند، اما ظروف چدنی اصل قیمت بالاتری دارند و برای خرید آن‌ ها باید هزینه‌ بیشتری را متقبل شوید. بنابراین نمونه ‌های ارزان‌ قیمت قابلمه‌ های چدنی موجود در بازار تقلبی بوده و کیفیت نمونه‌ های اصلی را ندارند.

یکی دیگر از تفاوت قابلمه چدن و گرانیت، طراحی و ظاهر آن ها است. تنوع طرح و مدل‌ در قابلمه های گرانیتی در مقایسه با قابلمه‌ های چدن بیشتر است و به همین دلیل قدرت انتخاب و مقایسه بیشتری در اختیار خریداران قرار می ‌گیرد، اما قابلمه‌ های چدنی دارای مدل‌ ها و طرح‌ های محدودی هستند.

تفاوت قابلمه‌ چدن و گرانیت از لحاظ کارکرد

از آنجایی ظروف چدنی فاقد روکش‌ های لعابی هستند ممکن است غذا در هنگام پخت و پز به آن‌ها بچسبد و به سبب این ویژگی ‌نمی ‌تواند مانع از چسبیدن غذا شوند. البته چنانچه ظروف چدنی دارای کاور تفلونی مناسب باشند، احتمال چسبیدن غذا به آن‌ ها وجود ندارد.

در ظرف‌ ها و قابلمه ‌هایی از جنس گرانیت که کاور شیشه‌ ای دارند، احتمال چسبیدن غذا بسیار کم بوده و معمولا قابلیت‌ های قابلمه‌ های گرانیتی سبب سهولت در آشپزی و افزایش کیفیت آن می ‌شود. به طور کلی کیفیت پایین ظروف چدنی فاقد روکش یا ایجاد جراحت در قابلمه‌ های گرانیتی ممکن است باعث چسبیدن غذا به این ظروف شده و شست ‌و شوی آن‌ ها را دشوار کند.

باید اشاره کرد که مراقبت از قابلمه ‌های چدن و گرانیتی و عدم ایجاد خراش بر روی آن‌ ها علاوه بر افزایش عمر مفید این ظروف، سلامت کارکرد با آن‌ ها را نیز بالا می‌ برد. چراکه آسیب دیدگی و جراحت موجب می‌ شود بخش‌ هایی از مواد سازنده کف قابلمه با غذا مخلوط شده و همراه خوردن غذا به شکل ناخواسته به مصرف برسند و در طولانی مدت مشکلاتی را برای سلامت افراد به وجود آورند (خاصیت سرطان زایی).

به طور کلی استفاده از قابلمه‌ های باکیفیتی که روکش لعابی مناسب و مقاوم داشته باشند در کنار استفاده درست از این ظروف و مراقبت برای عدم آسیب‌ دیدگی آن ‌ها، این خطرات را کاهش خواهد داد و احتمال ترکیب شدن فلزهای سنگین قابلمه با مواد غذایی و استفاده ناخواسته از آن‌ها را کم می ‌کند.

کارایی متمایز قابلمه چدن و گرانیت

هنگام خرید قابلمه‌های گرانیتی و چدنی نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

  • برای خرید انواع قابلمه ‌های گرانیتی و چدنی از قبل درباره ویژگی ‌ها، معایب و مزایای این نوع ظروف تحقیق کنید و با توجه به نوع نیاز خود قابلمه مناسب را خریداری نمایید.
  • مراجعه به فروشگاه‌ ها و مراکز خرید لوازم آشپزخانه معتبر و استفاده از برندهای شناخته شده، جنس و کیفیت کالای شما را تضمین کرده و خرید را اطمینان بخش می ‌کند.
  • برای خرید هر دو نوع قابلمه چدنی یا گرانیتی به وجود پوشش و لعاب باکیفیت و مناسب در آن‌ ها توجه کنید. زیرا ظروفی که فاقد پوشش باشند در برابر حرارت و آسیب ‌هایی چون ضربه و خراش تخریب می‌ شوند و به این ترتیب سلامت پخت مواد غذایی را تهدید خواهند کرد.
  • به منظور تشخیص اصل بودن قابلمه ‌ها و ماهیتابه چدنی، می ‌توانید هنگام خرید آهن ربایی را همراه خود داشته باشید. آهن به راحتی و با سرعت به ظروف چدنی اصل جذب شده و تفاوت آن‌ ها با نمونه‌ های تقلبی و نامرغوب را نشان خواهد داد.

همین طور بخوانید: راهنمای خرید قابلمه

سخن پایانی

اکنون که با تفاوت قابلمه چدن و گرانیت آشنا شدید، می توانید با دید بهتری نسبت به خرید قابلمه برای پخت و پز استفاده نمایید. در هر صورت، لازم است قابلمه ها را از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید تا از کیفیت جنس آن ها اطمینان حاصل نمایید.

1 دیدگاه برای “تفاوت قابلمه چدن و گرانیت؛ کارکرد و ویژگی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

در انتظار ما هنگام موجود شدن محصول مورد نظر به شما خبر خواهیم داد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را وارد کنید