بر خلاف مطلبی که برخی برای معرفی قابلمه یا تابه و دیگر ظروف گرانیتی مطرح می کنند، قابلمه گرانیتی هیچ ارتباطی با سنگ گرانیت ندارد. لازم است توضیح دهیم که گرانیت، نوعی سنگ در طبیعت است و تنها به دلیل ظاهر مشابهی که این پوشش با این سنگ دارد نام گرانیت برایش انتخاب شده است در این مقاله توضیحاتی پیرامون مزایا و معایب قابلمه گرانیتی داده میشود. همچنین به نکاتی در مورد نگهداری این ظروف اشاره خواهد شد

اگر راهنمای خرید قابلمه را مطالعه کرده اید، جای دارد عنوان کنیم که ساختار قابلمه گرانیتی نه تنها ترکیبی از مزایای تفلون و سرامیک است بلکه به لحاظ ساختاری هم ادغام هر دو پوشش است. به این گونه که نخستین لایه ی داخل قابلمه گرانیتی و تابه گرانیتی، PTFE (تفلون) است و دانه‌های رنگی که بصورت پراکنده داخل ظرف گرانیتی دیده می شود دانه های سخت سرامیک است. این پوشش روی سطح داخلی ظرفی از جنس آلومینیوم خالص،آلومینیوم آلیاژی یا استیل قرار می گیرند.

مزایا و معایب قابلمه گرانیتی

مزایای قابلمه گرانیتی

پوشش گرانیتی داخل قابلمه؛ نچسبی خوب و ماندگاری بیشتر نسبت به سرامیک، مقاومت بیشتر در برابر سایش نسبت به تفلون، همچنین مشخصات بهداشتی بهتری نسبت به تفلون دارد. دانستن مزایا و معایب قابلمه گرانیتی که در زیر اشاره شده میتواند شمارا در خرید خود راهنمایی کند.

اما مراقبت های مرسومی که برای تفلون به کار می روند اگر برای ظروف گرانیتی هم رعایت شوند عمر آن ها بیشتر خواهد شد؛ مانند استفاده از قاشق چوبی در حین طبخ غذا، جلوگیری از خیلی داغ شدن ظرف بدون روغن یا آب، سرد و گرم نکردن ناگهانی ظرف، ضربه نزدن به پوشش داخل ظرف و پرهیز از نگهداری غذا داخل ظرف در یخچال

 • قابلمه گرانیتی جزو ظروف سالم و ایمن جهت پخت و پز به شمار می رود. این نوع قابلمه ها که دارای بدنه ای فلزی با روکشی نچسب هستند، بر خلاف ظروف چدنی معمولی و حتی سایر ظروف فلزی با غذای در حال پخت واکنش نشان نمی دهند، بنابراین شما می توانید هر نوع غذایی را با استفاده از این ظروف تهیه کنید. حتی غذاهایی با خاصیت اسیدی همچون غذاهایی که گوجه و مرکبات در خود دارند.
 • ظروف گرانیتی دارای سطحی نچسب هستند و آشپزی را برای شما بسیار آسان می کنند. با استفاده از قابلمه های گرانیتی دیگر لازم نیست نگران چسبیدن غذا به سطح داخلی ظرف باشید.
 • قابلمه های گرانیتی درجه یک فوق العاده مقاوم و با دوام هستند. در صورت مراقبت صحیح تا سال ها قابل استفاده خواهند بود، به طوری که حتی می توانند به نسل های بعد از شما منتقل شوند.
 • قابلمه ها و ماهیتابه های گرانیتی می توانند حرارت بسیار بالایی را تحمل کنند، به همین دلیل بسیاری آن را انتخاب مناسبی برای مغز پخت کردن و تهیه کردن غذاهای خشک می دانند.
 • قابلمه های گرانیتی گرما را به خوبی منتقل می کنند و همچنین برای مدت زمان طولانی گرم می مانند. این ظروف همچنین می توانند حرارت را به طور کاملا مساوی در سرتاسر خود پخش می کنند. چنین ویژگی هایی این ظرف را به گزینه ای مناسب برای پخت سوپ، آش، تاس کباب و انواع خوراک ها تبدیل نموده است.
 • قابلیت حفظ گرما برای مدت زمان طولانی یکی از ویژگی های برجسته ظروف گرانیتی می باشد که به گرم نگه داشتن غذا در طول سرو کمک می کند.
 • قابلمه ها و ماهیتابه های گرانیتی برای پختن غذا به گرما و حرارت بسیار کمی نیاز دارند. همین ویژگی آن ها را به ظروفی مقرون به صرفه از لحاظ انرژی و هزینه های مربوط به آن تبدیل کرده است.
 • قابلمه گرانیتی قابل استفاده در هر روش پخت و پز از جمله اجاق های گوناگون، فر و مایکروویو می باشند.
 • ظروف گرانیتی انتخابی مناسب برای سرو و ذخیره سازی مواد غذایی می باشند، زیرا هیچ گونه ماده شیمیایی را به غذا منتقل نمی کنند.
 • لعاب به کار رفته روی سطح ظروف گرانیتی از زنگ زدن و پوسیدن هسته فلزی این ظروف جلوگیری می کند و به منظور افزودن ویژگی های ظاهری و دکوری در قالب رنگ های متنوعی در اختیار شما قرار گرفته است.

ظروف گرانیتی کاندید

معایب قابلمه گرانیتی چیست؟

 • از زمانی که ظروف گرانیتی تولید شد، هدف این بود که یک ظرف بدون نقص و عالی تولید شود و بتواند در همه شرایط برای همه ی غذا ها جوابگو باشد، به همین دلیل معایب چشمگیری ندارد، ولی اگر بخواهیم سخت گیرانه به موضوع نگاه کنیم می توان وزن نسبتا سنگین و قیمت بالاتر این ظروف نسبت به سایر ظرف ها را به عنوان معایب این ظروف در نظر بگیریم.
 • استفاده از قاشق ها و ملاقه های فلزی می تواند باعث به وجود آمدن خراش و در بعضی موارد حتی جدا شدن روکش لعابی شود. توصیه می شود در هنگام پخت غذا در ظروف گرانیتی از قاشق ها و ملاقه های چوبی یا سیلیکونی استفاده شود.
 • سرویس قابلمه گرانیتی تقریبا گران است. اگر قصد دارید از ظروف گرانیتی بهره ببرید، بهتر است بدانید هزینه تهیه این ظروف، به خصوص ظروف گرانیتی تولید شده توسط برند های معتبر نظیر کاندید  نسبت به ظروف ساده چدنی به مراتب بیشتر است.

مزایا و معایب قابلمه گرانیتی

 

استفاده از ظروف گرانیتی برای اولین بار

زمانی که فرایند خرید قابلمه گرانیتی را به پایان رساندید و پس از انتقال ظرف به آشپزخانه آماده بودید تا برای اولین بار از آن استفاده کنید، کافیست چهار گام زیر را پشت سر بگذارید:

 • در گام اول تمام برچسب ها و روکش های محافظ ظرف گرانیتی را جدا کرده و آن را با اسفنج نرم یا برس مخصوص ظروف گرانیتی شستشو دهید.
 • در ادامه اجاق گاز را روشن کرده و شعله را روی کمترین مقدار ممکن تنظیم کنید. قابلمه یا تابه گرانیتی را روی شعله بسیار کم قرار داده و روغن را داخل آن بریزید. در استفاده از روغن زیاده روی نکنید، کافیست روغن بتواند پس از پخش شدن تمام سطح داخلی ظرف را پوشش دهد.
 • در این مرحله با حوصله و صبر کافی ظرف گرانیتی را بچرخانید تا روغن تمام سطح داخلی آن را پوشش دهد. سپس اجازه دهید ظرف در همین حالت چند دقیقه روی شعله باقی بماند.
 • در گام آخر کافیست قابلمه گرانیتی یا تابه گرانیتی را دوباره بشویید و با خیال آسوده از آن استفاده کنید.

نگهداری از ظروف گرانیتی به چه صورت است؟

قبل از این که نکات مربوط به نگهداری از کاندید را معرفی کنیم، لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که ظروف گرانیتی در مقایسه با ظروف تفلون از خاصیت نجسب بودن بهتر و ماندگاری طولانی تری برخوردار هستند. از سوی دیگر مزایا و معایب قابلمه گرانیتی نسبت به ظروف تفلون در سرویس قابلمه گرانیتی مشاهده میشود. با این وجود فرایند نگهداری از ظروف گرانیتی و اصولی که باید در این زمینه رعایت شود تا حدود زیادی شبیه به ظروف تفلون است.

نحوه استفاده از ظروف گرانیتی:

 • پس از هر بار استفاده بلافاصله تابه یا قابلمه گرانیتی را بشویید، چرا که باقی ماندن مواد غذایی داخل این ظروف اثرات منفی روی سطح نچسب آن ها بر جای خواهد گذاشت و به مرور زمان باعث از بین رفتن روکش نچسب خواهد شد.
 • هنگام استفاده از ظروف گرانیتی سعی کنید تا جایی که امکان دارد شعله را روی کم یا متوسط تنظیم کنید تا روکش نچسب خاصیت ضد چسبندگی خود را از دست ندهد.
 • از قرار دادن ظرف گرانیتی خالی روی شعله زیاد خودداری کنید.
 • به منظور حفظ روکش نچسب ظروف گرانیتی در هنگام هم زدن غذا از کفگیر ها و ملاقه های پلاستیکی یا چوبی استفاده کنید.
 • تا جایی که امکان دارد از برخورد یا تماس قاشق و سایر ظروف فلزی با سطح داخلی ظروف گرانیتی جلوگیری کنید.
 • از برش دادن یا قطعه قطعه کردن غذا داخل ظروف گرانیتی جدا خودداری کنید، چرا که ممکن است روکش نچسب دچار خراش شود و قابلمه گرانیتی کارایی خود را از دست بدهد.
 • بهترین راه برای شستن ظروف گرانیتی مراجعه به روش های دستی و استفاده از اسفنج یا برس مخصوص است. البته کمک گرفتن از ماشین ظرفشویی در صورت استفاده از تنظیمات مناسب مشکلی نخواهد داشت.
 • هنگام شست و شوی قابلمه گرانیتی حتما از مایع شوینده استفاده کنید، چرا که دیگر فرم های شوینده از جمله شوینده های پودری باعث آسیب رسیدن به روکش نچسب می شوند.
 • برای جدا سازی تکه های غذا از سطح ظروف گرانیتی به هیچ وجه از سیم ظرفشویی استفاده نکنید.
 • به هیچ وجه مواد غذایی را داخل ظروف گرانیتی نگهداری نکنید. بسیاری از غذا ها به خصوص آن هایی که خواص اسیدی دارند (خوراکی های حاوی سرکه، آبلیمو، مرکبات و سایر چاشنی ها) اثرات مخربی روی سطح داخلی ظروف گرانیتی و روکش نچسب آن ها بر جای می گذارند.
 • هنگام استفاده از تابه یا قابلمه گرانیتی مواظب باشید دسته این گونه ظروف در معرض حرارت یا شعله مستقیم قرار نگیرد.
 • فراموش نکنید که خشک کردن ظروف گرانیتی بلافاصله پس از شستشو بهترین راه حل برای جلوگیری از ایجاد لکه روی بدنه آن ها است.
 • هنگام ذخیری سازی ظروف گرانیتی به هیچ وجه آن ها را داخل یکدیگر قرار ندهید. راه حلی که در این زمینه ارائه شده است این است که درب هر قابلمه را به صورت برعکس روی آن قرار دهید و قابلمه ها را به ترتیب از بزرگ به کوچک روی هم بچینید.

خرید قابلمه کاندید

فروشگاه اینترنتی هوم پارسی انواع مختلف ظروف گرانیتی را بر روی سایت خود قرار داده است و شما می توانید به راحتی از این طریق نسبت به خرید محصول مورد نظر خود اقدام کنید.

 

 

1 دیدگاه برای “مزایا و معایب قابلمه گرانیتی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

در انتظار ما هنگام موجود شدن محصول مورد نظر به شما خبر خواهیم داد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را وارد کنید