بعید است اهل دم کردن و خوردن قهوه به خصوص از نوع اسپرسو باشید و اسم موکاپات را نشنیده باشید. یک دستگاه دم‌آوری قهوه قوری مانند که سازوکار ساده‌ای دارد و در یک زمان نسبتا کوتاه به شما قهوه اسپرسو می‌دهد.در این مقاله نحوه درست كردن قهوه با موکاپات را یاد میگیریم. طبیعتا مثل هر وسیله دیگری که با آسان‌تر کردن روند کارها اقبال عمومی را جلب می‌کند موکاپات هم خیلی زود مورد توجه قهوه‌خورها قرار گرفت.

موکاپات 3 سایز آلومینیومی نحوه درست كردن قهوه با موکاپات

موکاپات چیست و چطور کار می‌کند؟

موکاپات از قدیمی ترین دستگاه های قهوه ساز به حساب می آید و جز دسته قهوه جوش ها می باشد. نوشیدنی حاصل از موکاپات را اسپرسو می نامند. نحوه عملکرد موکاپات مانند عملکرد اسپرسو ساز است اما باید بدانیم که اسپرسوی حاصل از موکاپات با اسپرسوی دستگاه اسپرسو ساز، کمی متفاوت است. از موکاپات نباید انتظارِ اسپرسو با خامه نارنجی و سفید را داشت، چون عملا موکاپات خامه تولید نمیکند، به همین دلیل اسپرسوی موکاپات غلیظ تر از اسپرسوساز است.

موکاپات از یه سیستم جالب برای گرفتن اسپرسو استفاده می کند. همونطور که می دونید، اسپرسو به روش عبور آب داغ با فشار زیاد از بین ذرات قهوه فشرده‌ شده، تهیه میشود.

تاریخچه موکاپات چیست؟

موکاپات را آلفونسو بیالتی ایتالیایی در دهه 1930 اختراع کرد. می‌گویند ایده موکاپات را از تماشای لباس شستن همسرش گرفت. ماشین لباسشویی آن‌ها شامل یک سطل آب صابون بود که روی آتش می‌جوشید.

آب از لوله بیرون می‌آمد و روی لباس‌های کثیف می‌ریخت. این تصویر چندان اشتها برانگیز نیست، نه!؟ با این حال، بیالتی تصمیم گرفت قهوه را با فرایند مشابهی تهیه کند و طراحی او تا امروز همچنان پرطرفدار است.

از زمان تولید و پخش اولین اسپرسو ساز رو گازی در سال ۱۹۳۳ تا کنون، بیش از 300 میلیون نمونه از آن در سراسر جهان فروخته شده‌ است و هنوز در میان مشتاقان قهوه پرفروش است.

موکاپات از چه اجزایی تشکیل شده؟

موکاپات از سه بخش اصلی مخزن زیرین، مخزن میانی و مخزن بالایی تشکیل شده است که از مخزن زیرین به مخزن بالایی، لوله ای قرار دارد که آب جوش را به محفظه قهوه آسیاب شده هدایت می کند و پس از گذر از مخزن قهوه، عصاره قهوه را وارد مخزن بالایی می کند.

قهوه ی آسیاب شده در سبد مخصوص، در قسمت میانی موکاپات قرار دارد و بر روی آن یک فیلتر مخصوص قرار دارد.

اجزای تشکیل دهنده موکاپات نحوه درست كردن قهوه با موکاپات

 

A) قسمت  نگهدارنده آب:

این قسمت که در بخش پایینی قرار دارد ، درون آن آب ریخته میشود .

آب تقریبا تا قسمت سوپاپ  پر می شود ، موکاپات روی یک منبع گرما مناسب قرار می گیرد . آب به نقطه جوشش می رسد و در نتیجه بویلر بخار ایجاد می شود . بخار در نهایت به فشار کافی می رسد تا به تدریج آب اطراف قوطی را ٬ با فشار به سمت محفظه پودر قهوه هدایت میکند .

B)  محفظه نگهدارنده پودر قهوه:

این محفظه دارای ۲ قسمت می‌باشد .

۱ ـ محفظه دایره‌ای شکل فلزی که قهوه آسیاب شده را درون آن می‌ریزند .

۲ ـ  لوله‌ای فلزی متصل به محفظه که در زیر آن قرار دارد . این لوله در هنگام بسته شدن کامل قهوه‌ساز ، درون آب موجود در قسمت نگهدارنده آب (A)  فرومی‌رود .

یک واشر باعث محکم بسته شدن ظرف می شود و اجازه می دهد تا فشار به طور  مطمئنی جریان داشته باشد .

C) قسمت  قهوه دم شده :

این قسمت در بالا قرار دارد و دارای یک دسته نیز می‌باشد و وظیفه نگهداری نوشیدنی قهوه تولید شده را بر عهده دارد . در کف این ظرف فیلتری موجود است ٬که دقیقاً در بالای سبد قهوه قرار می‌گیرد .

میانه این ظرف لوله‌ای است که نوشیدنی تولید شده از آن عبور کرده و نهایتاً درون ظرف سر ریز می‌شود .

طرز تهیه اسپرسو با موکاپات به چه صورت است؟

 • برای تهیه اسپرسو با موکاپات ابتدا مخزن آب موکا‌پات را تا زیر سوپاپ پر می‌کنیم.
 • مخزن قهوه موکاپات را پر کرده و قهوه را کاملا به صورت هموار درآورده، سطحش را صاف می‌کنیم. با روش موکاپات نیازی به فشرده کردن قهوه نیست.
 • مخزن قهوه را روی مخزن آب گذاشته و قوری موکا‌پات را می‌بندیم.
 • موکا‌پات را روی شعله ملایم می‌گذاریم (بهتر است از شعله پخش کن استفاده کنیم.) تا آب کاملا داغ شده و فرآیند عصاره گیری شروع شود.
 • پس از چند دقیقه عصاره قهوه از خروجی موکا‌پات خارج می‌شود. عصاره گیری را تا زمانی ادامه می‌دهیم که رنگ قهوه خروجی کاملا روشن شده و شروع به پاشش کند. موکاپات را از روی شعله برداشته و داخل فنجون اسپرسو سرو می‌کنیم.
 • برای حفظ دمای اسپرسو بهتر است از قبل فنجون سرو را گرم کنیم.

نکاتی که در مورد نحوه درست كردن قهوه با موکاپات باید به آنها توجه کرد:

 • قهوه اسپرسو معمولا در فنجان‌های 20 تا 30 میلی ‌متری سرو می‌شود.
 • برای درست کردن قهوه اسپرسو از ترکیب دانه‌های عربیکا و ربوستا استفاده می‌شود.
 • مواظب باشید قهوه اسپرسو روی حرارت قُل نزند و نجوشد.
 • قهوه اسپرسویی که برای بار اول در موکاپات درست می‌کنید را دور بریزید و استفاده نکنید.
 • فنجان‌های سرو اسپرسو را از قبل گرم کنید ، زیرا این قهوه نسبت به تغییر دما حساس است.
 • آب مخزن موکاپات را قبل از بستن دستگاه می‌توانید به جوش آورده ، سپس سبد را در جای خود قرار دهید و دستگاه را ببندید.

خرید دستگاه موکاپات

فروشگاه اینترنتی هوم پارسی انواع مختلف موکاپات روگازی را بر روی سایت خود قرار داده، تا با خرید اینترنتی قهوه ساز با کیفیت، در هر کجا که هستید، نگران قهوه خود نباشید.برای خرید سریع و آسان این محصول کاربردی کافیست اینجا را لمس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

در انتظار ما هنگام موجود شدن محصول مورد نظر به شما خبر خواهیم داد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را وارد کنید